Tatuaże inspirowane tradycyjnymi ludowymi wzorami pochodzącymi z Indii, wysp nowej Zelandii czy Hawajów. Już od dawnych lat wierzono, że kwiaty przyozdobione różnymi abstrakcyjnymi liniami symbolizują harmonię oraz są uosobieniem kobiecości, mogą również oznaczać siłę, mądrość i piękno. Kiedyś tatuaże w tym stylu były wykonywane przy okazji ważnych wydarzeń w życiu – jak pełnoletność, jednak dziś są najczęsciej traktowane jako ozdoba ciała.
Wliczają się w nie również masywne tatuaże celtyckie i polinezyjskie, które charakteryzują się przeróżnymi splotami łączącymi figury geometryczne we wzorach.
WYGLĄD
W zależności od tego, który styl tatuaży ornamentalnych nas interesuje różnią się one wykonaniem i charakterem. Popularne mandale, wywodzące się z buddyzmu, powstają przy użyciu delikatnych, równych linii i dodatku cieni. Natomiast tatuaże celtyckie wykorzystują o wiele więcej czerni oraz grubych konturów, które mają symbolizować siłę, mądrość i długowieczność.
Wybranie stylu ma również znaczenie w przypadku miejsca tatuażu oraz wielkości. Chcemy uniknąć delikatnych i cienkich linii na nierównych częściach ciała, gdyż może dać to efekt falujących konturów. Podobnie jest z coverami – ornamenty celtyckie czy polinezyjskie, które wykorzystują dużo czerni jak najbardziej się do tego nadają.