Rozpoczynając przygodę z tatuażem warto wiedzieć jak dobrać igły. Bez tego nasze małe dzieło sztuki nie będzie wyglądało dokładnie tak jak to sobie zaplanowaliśmy. Tak jak w przypadku tradycyjnych mediów, czyli np. ołówek, przy którym mamy do wyboru twardości od 10H do 8B czy chociażby pędzle które oferują różną szerokość, długość i ułożenie włosia tak i w przypadku igieł wybierać możemy spośród wielu wariantów.
Podział podstawowy.
Podstawowy podział naszych igieł to rozróżnienie na Magnum, Round Liner oraz Round Shader. Nie jest to jednak pełny wachlarz dostępnych możliwości, o czym powiemy później.
Zacznijmy od podstaw.
- RL czyli Round Liner – igła przeznaczona to tatuowania linii, w której tworzące ją igiełki są ułożone po okręgu + przy większych rozmiarach również pojawiają się igły w środku. Charakterystyczne jest ułożenie igieł w stożek, dzięki czemu aplikują więcej tuszu w jedno bardziej skupione miejsce, lecz jednocześnie dają cieńszą linię niż gdyby igły ułożone były na wprost jak to jest w igłach typu RS (czyli np. 9RS zrobi grubszą kreskę niż 9RL, gdzie 9 oznacza liczbę igieł w zestawie).
- RS czyli Round Shader – igła przeznaczona do cieniowania. Niech nie zwiedzie Cię nazwa, równie dobrze można zrobić nią grubszy kontur, choć wymaga to nieco większej wprawy. Igły te ułożone są w ten sam sposób co RL z tą różnicą, że nie schodzą się w stożek. Ułożone są na wprost, równolegle do lini ruchu całego drutu igły. W przeciwieństwie do RL używa jej się również do wbijania koloru.
- MAG czyli Magnum – igły ułożone są w szeregu w dwóch rzędach. Służą do cieniowania oraz wbijania koloru, ale jako, że wszystko można to zdarzało się robić ową igłą nawet kreski.
- FL czyli Flat – igły ułożone w szeregu w jednym rzędzie, można nimi zarówno robić kolor jak i cieniowanie. Najczęściej służą wykonywaniu szkicowych kresek poprzez ruch maszynką w kierunku zgodnym z ułożeniem szeregu igieł.
Podział Podrzędny
Magnum dzieli się na 2 rodzaje:
1) Tradycyjne, w skrócie MAG
2) Ułożone po łuku – SEM (Soft Edge Magnum), CM (Curved Magnum).
Im większa igła, tym łatwiej zauważyć łuk. Moim zdaniem, Łuki poniżej 7 igieł są praktycznie nie odczuwalne.
Liner dzieli się na 3 rodzaje:
1) Tradycyjne, RL
2) Turbo linery, TRL – w tym przypadku igły są ułożone pod większym kątem niż w igle tradycyjnej. Daje to efekt na pograniczy igieł RS i RL
3) Empty liner, ERL – są to linery, które ułożone są po okręgu i nie posiadają igieł wewnątrz okręgu.
Flat dzieli się na 2 rodzaje:
1) Tradycyjny, F
2) SmoothShader, SMF czyli Flat, któremu brakuje co drugiej igły.
(ten ostatni to dziwny wynalazek, nigdy nie wiedziałem po co to komu)
Grubości igieł
Poza rodzajami ułożenia igły, mamy jeszcze inne parametry, które ją definiują. Jedną z nich jest grubość pojedyńzej igły w zestawie. Tu najczęściej spotykamy igły 0,35mm ale są również dostępne 0,2mm; 0,25mm; 0,3mm; 0,4mm.
Czasami możemy spotkać się z zapisem 8, 10, 12,
8 oznacza 0,25mm, 10 oznacza 0,30mm natomiast 12 oznacza 0,35mm.
Ostrze, czyli TAPER
Ostrze, czyli z ang. taper to informacja o sposobie zaostrzenia pojedynczej igły. Mamy opcje od najmniejszych stożków typu low LT, medium ML po bardzo ostre igły typu long LT i extra-long XLT. Im większy „taper” tym mniejsze kropki pozostawia igła. Jednocześnie mniejsza ilość tuszu zostaje zaaplikowana pod skórę. Jak łatwo się domyślić dużo łatwiej wbija się w skórę i jednocześnie mniej tą skórę rani.
Oznaczenia igieł
Wiemy już wszystko o rodzajach igieł, czas na ostatnią rzecz czyli jak rozumieć oznaczenia na opakowaniach. Dla przykładu 12XLTCM15
12 – Oznacza rozmiar pojedynczych igieł, czyli 0,35mm. XLT ostrze typu extra-long taper. CM czyli magnum ułożony po łuku 15 czyli ilość igieł.
Oczywiście zapis na opakowaniach jest uzależniony od producenta. Stosują oni bardzo różne kolejności i czasami własne nazewnictwo. Znając wszystkie podstawowe wartości powinniśmy bez problemu zrozumieć z jaką igłą mamy do czynienia.
Bawcie się dobrze, przyszli sadyści.
Pozdrawiam
Mateusz „Gerard” Kiełczyński.