Maszyna Cewkowa

Nauka tatuażu

Maszyny cewkowe, co to jest, jak to działa, co należało by wiedzieć?
Niby traktor ale moim zdaniem najlepsze maszyny do nauki tatuażu, przez swój ciężar uczą poprawnie trzymać maszynę oraz wyrabiają pewną rękę. Dodatkowo przygasają oraz uginają sprężyny gdy mocno przyciśniemy przez co unikniemy zbyt głębokiej penetracji jeśli nie mamy jeśli wprawy.

Budowa maszyny cewkowej.

Z czego się składa maszyna cewkowa?
1. RAMA – główny element utrzymujący wszystko w kupie, najczęściej stalowa ale są także ramy z brązu/aluminium czy nawet twory z drewna i materiałów syntetycznych.
2. CEWKI – serce naszej maszyny, głównie od nich zależy moc jaką w sobie kryje nasze urządzenie. Cewki najczęściej są 8, 10 lub 12 zwojowe i posiadają różne wysokości rdzeni.
Cewki 12 zwojowe i wysokie będą najmocniejsze, natomiast cewki niskie 8 zwojowe będą delikatne. Cewka to mały elektromagnes, który przyciąga stalową kotwicę i nadaje ruch naszej igle.
3. KOTWICA – metalowy prostopadłościan, który jest przyciągany przez cewki i nadaje ruch igle.
4. SPRĘŻYNA – tylna i przednia, przewodzą prąd oraz od nich zależy charakter pracy maszyny, jego miękkość. sprężyny są różnych grubości przeważnie 0,1mm-0,3mm
5. ŚRUBA KONTAKTOWA – element za pomocą, którego ustawiamy skok igły.
6. KONDENSATOR – wypływa na prędkość maszyny, kondensatory 10uF zapewniają wolną pracę, taka jaką ja np. lubię do konturu a np 63uF zapewni nam bardzo szybką pracę maszynki.
9. MOCOWANIE/ZACISK – tu przyczepiamy rurę/gryf.
10. PRZYŁĄCZE – miejsce mocowania clip-cord’u lub RCA,

Poniżej zdjęcia kilku maszyn, które mamy dostępne w naszym studio.

Konserwacja.

Decydując się na korzystanie z maszyn cewkowych, warto wiedzieć, że jej części co jakiś czas wymagają serwisu. Wszystko jest dość proste w budowie, niczym stare dzwonki elektryczne w naszych domach.
Przejdźmy do elementów, o które musimy zadbać:

  • SPRĘŻYNY, one psuja się najczęściej, osadza się na nich patyna lub też pękają narażone na ciągłe przyciąganie przez nasze małe elektromagnesy.
    Wymieniając sprężyny warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane (np. miedź, stal, mosiądz), ich grubość (np. 1mm, 2mm)
    oraz ich długość. (ważne aby długość sprężyny była tak dobrana w taki sposób który umożliwi spotkanie się naszej śruby kontaktowej wraz z przednią sprężyną).
    Im dłuższa sprężyna tym najczęściej bardziej elastyczna i pozwala na miększy ruch. Dłuższe i cieńsze będą lepsze do cieni, natomiast krótsze i grubsze lepiej sprawdzą się do konturu czy wypełnienia. Jednakże wszystko zależy od preferencji i maszynę cewkową możemy całkowicie spersonalizować do naszych potrzeb.
  • KONDENSATOR, jeżeli nasza maszyna ma wszystko idealnie ustawione a na styku śruby kontaktowej oraz przedniej sprężyny iskrzy najprawdopodobniej nasz kondensator umiera i trzeba by było go wymienić. Nadaje się każdy kondensator od uF 10 do uF63, który przystosowany jest do napięcia do 20V. Od dobranego kondensatora będzie zależała częstotliwość pracy maszyna, im mniejsze uF tym wolniej pracuje maszyna. Z osobistych preferencji polecam uF33 jest dość uniwersalny
  • ŚRUBA, jest to element służący do ustawienia odpowiedniego skoku, czyli odległość jaką pokonuje igłą od najniższej pozycji do najwyższej pozycji. Śruba ściera się przez kontakt z przednią sprężyną. Czasami poprzez iskrzenie na jej końcu pojawia się osad który trzeba zetrzeć, np drobnym papierem ściernym.

Idziemy na zakupy.

Co mogę jeszcze dodać, kupując maszynę cewkową warto pamiętać, że nie każdy zasilacz potrafi poprawnie taką maszynę napędzać. Zalecam używanie zasilaczy o sile powyżej 3amp, zapewni to stabilną pracę, w pełni wykorzystując potencjał maszyny.

Wybierając maszynę cewkową warto sprawdzić jakie jest jej przeznaczenie, gdyż często nie są to maszyny uniwersalne, ale dzięki temu doskonale sprawdzają się w konkretnych działaniach, np przy wykonywaniu stabilnych tłustych kresek 🙂

Często są to maszyny dość ciężkie, warto sprawdzić wagę przed zakupem, jeśli nie mieliście wcześniej styczności z tym rodzajem maszyn na pewno nie warto kupować maszyny które ważą 250,300 i więcej gram gdyż odczujemy duży dyskomfort, są to przeważnie maszyny dla osób, które mają już pewny chwyt i wiedzą jak się taką maszyną obsłużyć.

Przy maszynach cewkowych warto rozważyć zakup sprzętu używanego, nawet jeśli sprężyny, śruba czy kondensator jest w bardzo złym stanie za kilka złoty jesteśmy w stanie przywrócić maszynę do idealnego stanu.

Z własnego doświadczenia polecam maszyny firm’y Tattoome, moim zdaniem najlepszy stosunek jakości do ceny, maszyna taka może nam służyć latami. Na początek Classic liner lub Bulldog

PS. pamiętajcie, że bez względu jaką maszynę używacie należy ją zabezpieczyć w woreczku plastikowym gdyż osiadają na niej drobnoustroje. Części z was może się wydawać, że to zbędne i można maszynę zdezynfekować odpowiednią chemią, jednakże duża ilość chemii może niszczyć elementy maszyny a dodatkowo nawet najlepsza chemia nie zabija wszystkich możliwych chorób i taką pewność daje tylko profesjonalna sterylizacja.