Wiele osób, które jeszcze nie ma tatuażu zastanawia się co zrobić, gdy nie mają projektu. Postaram opisać się proces powstawania projektu tatuażu oraz zdefiniuję podstawowe terminy takie jak flasz, free-hand czy projekt autorski.
Internet – źródło wszelkich problemów.
Zacząć powinniśmy od tego czego robić nie wolno. Przede wszystkim zabronione jest kopiowanie wzorów tatuaży, które znajdziecie w Internecie.
Takie tatuaże objęte są prawami autorskimi. Osoba, która odpłatnie by taką pracę skopiowała łamie prawo i naraża się na konsekwencje (często finansowe) z tego wynikające. Część osób pisząca do studia czy też bezpośrednio do artystów wita się słowami. „Cześć mam projekt tatuażu, jaka cena” następnie załącza zdjęcie tatuażu z Internetu i na wstępie już mamy problem. Zdjęcie tatuażu to nie projekt! Na taką wiadomość studio może odpisać wyceniając ile by kosztował tatuaż w takim samym, miejscu, wielkości oraz stylistyce takiej jak na przykładzie. Co ważne nie będzie to wycena usługi skopiowania danego tatuażu tylko wykonania innego inspirowanego naszym zdjęciem.
Potrzebny projekt
Mamy wizję na to jak ozdobić swoje ciało ale jak z tego uzyskać projekt.
Na wstępie musimy określić:
1. co ma przedstawiać projekt (np. latająca świnka z rogami);
2. rozmiar (np. 10-15 cm szerokości);
3. styl pracy (np. realistyczny, szkicowy, neo-tradycyjny);
4. podjąć decyzję czy tatuaż będzie w kolorze czy w odcieniach szarości.
Mając już ustalone powyższe priorytety przystępujemy do szukania artysty, który wykonuje praca pasujące do naszych wytycznych. Szukamy albo na własną rękę np. Instagram/Facebook następnie kontaktując się z artystą albo z profesjonalnym studiem. Jeżeli napiszemy do studia to ono przydzieli nam odpowiedniego artystę lub skieruje do innego studia, które posiada w swoim zespole specjalistę od danego stylu. Pamiętajcie tatuaż jest na całe życie, musi być zrobiony doskonale a nie tylko przeciętnie. Jeśli oczekujecie czegoś czego nie będziecie się wstydzić za 10 lat, trzeba znaleźć osobę, która specjalizuje się w danym stylu tatuażu zamiast robić wszystko jak tylko leci.
Gdy znajdziemy już odpowiedniego artystę.
Przeglądamy jego dostępne wolne wzory tzw. FLASH’e (fla’sze), może okazać się że nasza mała różowa świnka z rogami już na nas czeka!
Jeśli jednak w dostępnych wzorach nie ma tego czego potrzebujemy to musimy opisać swój pomysł artyście. Nasz tatuażysta, stworzy dla nas projekt.
Artyści pracują na wiele sposobów, często jest to też zależne od stylu.
Fotomanipulacja
Część projektów wykonuje się na bazie zdjęć (np. realizm). Artysta szuka odpowiednich zdjęć referencyjnych lub sam je wykonuje, następnie obrabiając w programach graficznych takich jak Photoshop.
Rysunek
Chcąc prace w stylu innym niż realizm, najczęściej spotkamy się z tym, że artysta sam rysuje lub maluje projekt od podstaw. Projekt tworzy przy użyciu tradycyjnych narzędzi jak ołówek, akwarela lub bardziej nowoczesnych jak tablety graficzne.
Free-hand
Trzecią możliwością sposobu projektowania jest free-hand. Przychodzicie na sesję a artysta wykonuje projekt bezpośrednio na waszym ciele np. przy użyciu kolorowych markerów.
Prawo
Prawo autorskie i do czego jest nam potrzebne. Tworzenie indywidualnych prac dla każdego klienta jest bardzo ważne dla także dla artystów. Pozwala to im się rozwijać. Robić coś co kochają a w zamian klient dostaje niepowtarzalny tatuaż, który będzie mu towarzyszył do ostatnich dni. Pamiętajcie też, że jeśli chcecie tatuaż o odpowiedniej jakości wykonania to żaden profesjonalista nie zaryzykuje swojej dobrej opinii, kradnąc cudzy projekt tatuażu.