Stanowisko do pracy

Nauka tatuażu

Najważniejsze w nauce tatuowania.

Jak przygotować krok po kroku nasze stanowisko? Jak zachować bezwzględną higienę oraz ustawić wszystko w sposób, który pozwoli nam na komfortową pracę. Artykuł będzie dość krótki i rzeczowy, zapraszam do kształcącej lektury.

  1. Rękawiczki
    Prace związane z przygotowaniem stanowiska najlepiej wykonywać w rękawiczkach.
    Rękawiczki powinny się znajdować przy naszym stanowisku pracy ale nigdy bezpośrednio na tym samym poziomie co pozostałe akcesoria gdyż na zewnątrz osiądą drobnoustroje, które zagrażają bezpieczeństwu waszemu oraz klienta. Pamiętajcie także aby nie używać rękawiczek lateksowych, które mogą powodować reakcje alergiczne oraz są rozpuszczane przez substancje oleiste takie jak masełka do tatuażu czy też wazelinę.
  2. Dezynfekcja stanowiska pracy.
    Do tego celu używamy płynu do dezynfekcji powierzchni, spryskujemy nasze stanowisko, odczekujemy do 30 do 60 sekund w zależności od informacji na etykiecie płynu i wycieramy nasze stanowisko. Tą część można wykonać bez rękawiczek
  3. Zabezpieczenie stanowiska pracy.
    Myjemy ręce, zakładamy rękawiczki. Bierzemy materiał do zabezpieczenia stanowiska, np. plastikowa folia lub też folowany podkład. Przyklejamy materiał aby się nie przemieszczał. Można użyć do tego celu taśmy malarskiej.
  4. Wazelina/masło.
    Za pomocą drewnianej szpatułki lub też czystą rękawiczką nakładamy wazelinę lub substancję zastępczą.
  5. Kubeczki na tusz.
    Bez rękawiczek sięgamy do pojemnika na kubeczki, który powinien być zamykany. Otwieramy go i już w rękawiczkach bierzemy odpowiednią ilość kubeczków. Pamiętajcie, opakowania z zewnątrz nie są sterylne, osiada na nich kurz i inne zło tego świata. Dotykając mebli/opakowań a następnie tą samą rękawiczką sięgając po kubeczek, wprowadzacie do niego zanieczyszczenia. Do unieruchomienia kubeczków możemy użyć wazeliny.
  6. Tryskawka/Spryskiwacz.
    Zdecydowanie polecam Tryskawkę, gdyż w przeciwieństwie do spryskiwacza nie rozpyla nam mydełka na boki. Mydło przygotowujemy z koncentratu, ja osobiście używam czarnego mydła od SkinProject, wystarczą 2-3 wciśnięcia pompki na 500ml wody. Do rozcieńczania mydła używamy wyłącznie wody demineralizowanej. Przygotowaną tryskawkę obwijamy folią spożywczą lub wkładamy w foliowy worek.
  7. Ręczniki.
    Rozrywamy jednorazowe papierowe ręczniki. Rwiemy je w zdezynfekowanych rękach lub w rękawiczkach i odkładamy od razu na czyste zabezpieczone stanowisko pracy. Pamiętajcie aby nie urwać ich za dużo – ręczniki, które znajdują się na stanowisku podczas pracy nie nadają się później dla kolejnych klientów, gdyż osiadają na nich drobnoustroje.
  8. Kubeczek na wodę.
    Używamy jednorazowego pojemnika na wodę do płukania igły, np. kieliszek 50ml, 100ml lub też jednorazowy kubek 250ml. Pojemnik wypełniamy wodą demineralizowaną.
  9. Maszynka oraz igły.
    Na stanowisko kładziemy zdezynfekowaną maszynę do tatuażu. Przygotowujemy woreczek do zapakowania maszynki oraz igły. Osobiście tak pozostawiam sprzęt do czasu pojawienia się klienta i dopiero przy nim otwieram igły, rury oraz składam maszynkę.
  10. Preparaty do odkażania/odbijania wzoru.
    Warto sobie przygotować preparat do odkażania skóry oraz płyn do odbijania kalki wraz z jednorazową maszynką do golenia. Golarkę kładziemy bezpośrednio na stanowisku jednak pozostałe preparatu należy trzymać na innym poziomie lub na oddzielnym stoliku, preparaty te z zewnątrz są brudnie – kładąc je na nasze stanowisko przenosimy bakterie znajdujące się na zewnętrznej stronie opakowania.
  11. Zasilacz oraz kable.
    Zasilacz zabezpieczamy w taki sposób, który umożliwi nam korzystanie ze zmiany napięcia czy też włączanie/wyłączanie go jeśli nie posiadamy stopki. Nasz kabel do Maszyny także bezwzględnie trzeba zabezpieczyć umieszczając go w specjalnym rękawie.