Opatrunki na tatuaż

Inne
Folia spożywcza, second skin czy może chłonny podkład? Co ma jakie zlalety?

Przez lata wielokrotnie zmieniały się sposoby zabezpieczania świeżego tatuażu. Dziś mamy do dyspozycji co najmniej kilka rozwiązań, które stosowane są przy profesjonalnych zabiegach.
Metody zostały ułożone od najstarszej mi znanej do najnowszych osiągnięć technologii w dziedzinie ochrony świeżego tatuażu.

1. Folia spożywcza.

PLUSY: łatwość dostępu, niska cena, szybkość zakładania;
MINUSY: niska przepuszczalność powierza*, odparzenia skóry, konieczność częstej zmiany
*w ostatnich latach pojawiły się  folie spożywcze „oddychające”, są nieco droższe ale dopuszczają niewielkie ilości powietrza do skóry, powodując mniejsze podrażnienia.

Metoda używana w procesie gojenia od co najmniej kilkudziesięciu lat. Folie spożywczą należy jak najczęściej zmieniać najlepiej co +-3 godziny. Po każdym zdjęciu foli należy skórę dobrze umyć, osuszyć, nanieść preparat do gojenia i ponownie obwinąć. Metodę tą stosuje się przez pierwsze 24 godziny od zrobienia tatuażu.

2. Podkład chłonny zwany potocznie pieluchą.

PLUSY: wchłania wydzieliny z tatuażu, pozwala skórze oddychać.
MINUSY: droższy i mniej dostępny niż folia spożywcza. Trudniej się obwinąć przez większą sztywność podkładu.

Metoda stosowania chłonnych podkładów do Europy przyszła ze wschodu. Do dziś jest to jedna z najbardziej popularnych metod w krajach wschodniej Europy (Ukraina, Białoruś, Rosja). Podkłady chłonne można dostać w Aptekach (służą do przewijania dzieci), w sklepach zoologicznych (do kuwet dla zwierząt lub w sklepach internetowych. Metoda jest dość dobra dla skóry, nie powoduje odparzeń. Przez swoją grubość, taka zbroja z podkładu na całe ramię może ograniczać nasze ruchy przez co komfort noszenia podkładu chłonnego jest mniejszy przy tatuażach o dużych rozmiarach.

3. Second Skin

PLUSY: Duża wygoda noszenia, brak konieczności zmieniania foli przez pierwszą dobę, pozwala skórze „oddychać”
MINUSY: Możliwość rozklejenia się opatrunku, wyższa cena, ciężko dostać produkt.

Second Skin, czyli druga skóra jest opatrunkiem paroprzepuszczalnym. Czasami nazywana Dermalize od nazwy produktu, który był prekursorem tego typu opatrunków w branży tatuażu. Folia zakładana jest od razu po zabiegu lub na następny dzień. Może być stosowana przez pierwsze dni gojenia. (nie należy naklejać foli gdy skóra zaczęła się już łuszczyć). Producenci najczęściej zalecają noszenie foli do 24godzin, jednakże jeśli tatuaż nie wydziela dużo płynów przyjmuje się można przedłużyć noszenie do 3-4 dni – Oczywiście na własną odpowiedzialność! Opatrunek paroprzepuszczalny może się gorzej utrzymywać w miejscach bardzo ruchomych i bardziej pocących się, takich jak zgięcia kończyn, pachy czy pachwiny.

PODSUMOWANIE

Każda z metod ma swoje zalety i wady. Wybór najczęściej zależy od artysty i warto nie narzucać artyście innego sposobu zabezpieczenia świeżego tatuażu niż on sam zaproponuje. Każdy kto ma już swój wypracowany styl i doświadczenie, wie w jaki sposób jego tatuaże goją się najlepiej. Artysta będzie w stanie przewidzieć czy dany tatuaż prawdopodobnie będzie się bardziej sączyć co uniemożliwi utrzymanie się opatrunku paroprzepuszczalnego. Z doświadczenia też będzie wiedzieć jaki rodzaj opakowania będzie najbardziej komfortowy i pewny w każdej z sytuacji.


Pozdrawiam,
Mateusz „Gerard” Kiełczyński