Instrukcja przygotowania się!

Nauka tatuażu

Przygotowanie stanowiska

  1. Umyj dokładnie ręce wodą i mydłem.
  2. Zdezynfekuj ręce. 
  3. Załóż rękawiczki. 
    (pamiętaj o używaniu rękawiczek nitrylowych. Lateks powoduje uczulenia i może wywołać reakcję alergiczną u klienta)
  4. Zdezynfekuj wszystkie powierzchnie, które będą wykorzystane przy wykonywaniu tatuażu.
    (Między innymi blat stanowiska, leżanka/fotel, podłokietnik, krzesło. Odczekaj 30-60s w zależności od użytego środka i wytrzyj nadmiar płynu.)
  5. Zabezpiecz folią lub innym nieprzepuszczalnym materiałem stanowisko pracy, leżankę/fotel oraz podłokietnik.
    (Stanowisko możesz ponownie spryskać dezynfekcją aby folia się lepiej przykleiła i nie przemieszczała w trakcie pracy.)
  6. Na folii można umieścić papierowy podkład.
    (Papier może wsiąknąć rozlany płyn, w przypadku leżanki/fotela i podłokietnika unikniemy przyklejania się klienta do folii.)
  7. Przygotuj tryskawkę z roztworem mydła i wody demineralizowanej.
    (Przygotuj roztwór według zalecanych proporcji lub mniejszej ilości mydła względem wody. Im większa zawartość mydła, tym szybciej będzie nam się ścierać kalka. Zamiast tryskawki można używać atomizera, jednak zabezpieczenie go jest bardziej uciążliwe, a uderzenie “mgiełki” może zwiększyć zasięg przenoszenia drobnoustrojów.)
  8. Tryskawkę należy owinąć folią lub włożyć w foliowy worek tak aby każde miejsce, którego będziemy dotykać było zabezpieczone.
    (podczas tatuowania pamiętaj aby końcówką tryskawki nie dotykać ręcznika, którym przecieramy tatuaż oraz nie dotykać skóry klienta. Najlepiej zachować odległość 5-10cm.)
  9. Przygotuj jednorazowe ręczniki papierowe lub materiałowe.
    (Najlepiej wybierać ręczniki lepszej jakości, które nie będą szorstkie i nie będa pozostawiać swoich fragmentów na tatuażu.)
  10. Przygotowujemy wazelinę.
    (Nabieramy ją za pomocą jednorazowej drewnianej szpatułki laryngologicznej lub bezpośrednio za pomocą nowej czystej rękawiczki. Jeżeli używasz szpatułki staraj się trzymać ją cały czas za ten sam koniec, za który została wyciągnięta z opakowania tak aby uniknąć roznoszenia ewentualnych zanieczyszczeń na oba końce.)
  11. Na stanowisku umieszczamy kubeczki, w które nalejemy tuszu.
    (Kubeczki można przykleić wazeliną do stanowiska aby się nie wywracały.)
  12. Przygotuj kubek/kieliszek z wodą demineralizowaną.
    (Woda będzie służyć do przepłukiwania igieł. Niektórzy dodają do niej mydła lub posiadają dwa kubeczki/kieliszki w trakcie pracy aby najpierw przepłukać brudną igłę w wodzie z mydłem a następnie w czystej wodzie demineralizowanej, dzięki takiej praktyce, nasz drugi kubeczek pozostaje dłużej czysty a większość zanieczyszczeń pozostaje w pierwszym pojemniku.)
  13. Przygotowujemy jednorazowe plastikowe worki lub folię na maszynę i zasilacz.
    (Dodatkowo można przygotować bandaż elastyczny. Pamiętajcie jednak, że bandaż elastyczny nie jest zabezpieczeniem maszyny, jest to powłoka przepuszczalna, która umożliwia przenikanie bakterii i wirusów. Głównym powodem stosowania bandaży jest zapobieganie ślizganiu się maszyny w dłoniach oraz wstępna ochrona przed zanieczyszczeniem.)
  14. Przygotujcie jednorazowe igły oraz gripy.
    (Otwórz sterylne narzędzia w taki sposób aby ich nie dotykać. Może się zdarzyć, że klient będzie chciał upewnić się, że będą użyte sterylne narzędzia, ten punkt warto wykonać już w obecności klienta.)
  15. Złóż maszynkę. Pamiętaj aby zmienić rękawiczki!
    (Podczas otwierania igieł i gripów miałeś/miałaś kontakt z zewnętrzną stroną opakowania na igły/gripy na który mogły znajdować się zanieczyszczenia – kurz i drobnoustroje. ważne aby Składać maszynę w nowej parze rękawiczek aby nie zanieczyścić sterylnych igieł i gripów.)

Porady

  1. Jeżeli zamierzasz używać podczas zabiegu jakichś dodatkowych narzędzi/urządzeń lub masz w nawyku dotykanie np. krzesła, lampy czy też słuchawek warto je zabezpieczyć folią.
    (Często początkujący artyści się zapominają i w rękawiczkach na których znajduje się materiał biologiczny dotykają np. słuchawek czy telefonu co grozi roznoszeniem bakterii i wirusów)
  2. Pamiętaj, że dezynfekcja i sterylizacja to nie jest to samo!
    (Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze niszczy formy przetrwalnikowe. Sterylizacja to niszczenie mikroorganizmów wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form czyli oznacza brak zarazków. Jeżeli używasz wielorazowych gripów, pamiętaj o STERYLIZACJI po każdym kliencie.)
  3. Naświetlaj UV
    (Wielu rzeczy nie można sterylizować, jak np. maszynki, telefon, zasilacz ponieważ ciśnienie i wilgoć w autoklawie mogłyby uszkodzić elektronikę. Takie urządzenia można natomiast dodatkowo dezynfekować poprzez naświetlanie UV, które zapewnia 99% skuteczności. Można do tego wykorzystać specjalne urządzenia np.  BEKO UVC 5033 HygieneShield.)
  4. Podczas zabiegu wykonywania tatuażu powinniśmy używać odzieży roboczej lub używać jednorazowych fartuchów.
    (W przypadku odzieży roboczej, powinna ona być zmieniana na czystą po każdym zabiegu. Czyszczeniem zajmują się pralnie chemiczne lub możemy zrobić to samodzielnie piorąc w specjalnym proszku np. Clovin II Septon.)
  5. Im mniej przedmiotów na stanowisku tym lepiej!
    (Staraj się nie trzymać na stanowisku rzeczy, których nie będziesz używać w trakcie zabiegu np. opakowanie z rękawiczkami, butelki z tuszem, płyny do dezynfekcji. Na stanowisku będą znajdować się drobnoustroje, które mogą się przemieszczać i w ten sposób zanieczyścić przedmioty, których będziesz używał przy innych zabiegach)
  6. Myśl.
    (Zanim czegoś dotkniesz poza stanowiskiem przemyśl czy nie roznosić bakterii i wirusów, które mogą być w krwi klienta)
  7. Tusz
    (Nalewaj tusz zawsze w taki sposób aby nie dotykać kubeczka. Dolewając tusz w trakcie pracy i robiąc to ze zbyt małej odległości możesz skazić całą zawartość!)
  8. Markery
    (Pamiętaj, jeżeli dorysowujesz coś na skórze klienta w trakcie zabiegu to nie używaj ponownie tego markera na innym kliencie, najlepiej zawsze traktować markery jako jednorazowe!)

Mam nadzieję, że ta lista uchroni kogoś przed popełnieniem podstawowych błędów związanych z higieną i dzięki niej lepiej zaczniecie swoją przygodę z tatuażem.
Poniżej możecie pobrać plik PDF aby go wydrukować i mieć zawsze pod ręką.

Więcej o higienie i innych ciekawostkach z tatuowania dowiecie się na naszym kursie oraz w przyszłości na YouTube